Co to są nasiona kwalifikowane

Nasiona kwalifikowane

listopad 20, 2021 • Produkcja • Views: 283

Celem produkcji rolnej jest uzyskanie dużych plonów przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości upraw. Wiążę się to z licznymi kosztami dodatkowymi, obejmującymi m.in. konieczność nawożenia czy stosowania środków ochrony roślin. Rozwiązaniem, które można znacząco wpłynąć na poprawę jakości plonu jest tzw. kwalifikowany materiał siewny.

Czy warto inwestować w nasiona kwalifikowane?

Zdecydowanie tak. Jest co najmniej kilka powodów, aby zdecydować się na nasiona kwalifikowane. Ich parametry oraz zdolność kiełkowania są dokładnie określone. Wykorzystując kwalifikowany materiał siewny mamy więc możliwość bardzo precyzyjnego przewidzenia efektów jego użycia, możemy również dokładnie ustalić normy wysiewu. Dodatkowo nasiona kwalifikowane https://polskieziarno.pl/nasiona/nasiona-kwalifikowane/ mają precyzyjnie określoną masę tysiąca ziarniaków oraz ściśle zdefiniowaną czystość. Poza tym ich użycie zapobiega powstawaniu tzw. łanu przegęszczonego.

Proces produkcji kwalifikowanego materiału siewnego.

Kwalifikowany materiał siewny produkuje się ze starannie wyselekcjonowanych ziaren. Tak naprawdę partii ziaren o odpowiednich własnościach poszukuje się już na polu i to ten etap jest kluczowy. Żadne badania w laboratorium nie są w stanie poprawić jego własności, jeśli będą one złe. W laboratorium potencjalne nasiona kwalifikowane są selekcjonowane ponownie. Kolejnym ważnym etapem produkcji materiału siewnego jest proces jego zaprawiania. Jakość zaprawy jest równie ważna jak jakość ziarna. Kwalifikowany materiał siewny powinien pochodzić z akredytowanego laboratorium.

Samodzielna produkcja materiału siewnego.

Nasiona kwalifikowane można wytwarzać samemu. Proces ten wymaga jednak czasu i wysiłku, niestety zazwyczaj nie jest tak efektywny jak proces prowadzony z profesjonalnych laboratoriach. Kwalifikowany materiał siewny domowej produkcji zawsze będzie nieco gorszy. Szacuje się, że obniża on potencjał odmiany o mniej więcej 5%. Wynika to z faktu, że samodzielnie trudno o tak dokładną selekcję i wysoką jakoś zaprawy, jak ta gwarantowana przez certyfikowane laboratorium. Dlatego, mimo wyższych koszów warto zdecydować się na nasiona kwalifikowane od profesjonalistów.

Tags: , , ,

Comments are closed.