Bezpieczniki elektryczne – dobre wyposażenie elektryczne

maj 14, 2018 • Wyposażenie domu • Views: 974

Bezpieczeństwo instalacji elektrycznej

Czym są bezpieczniki elektryczne to chyba wszyscy wiemy. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jak naprawdę działają, jak się dzielą i dlaczego nie można ich choćby „watować”. Za chwilę omówimy tą tematykę i dowiemy się jak to wszystko działa oraz jak odpowiednio wymienić bezpiecznik, gdy ten się przepali.
Otóż tematem bezpieczników zaczynamy się interesować zwykle dopiero wtedy, gdy w domu zrobi się zwarcie i „strzelą korki”. Co prawda to nie sylwester i nie otwieramy szampanów, żeby korki nam strzelały, ale tak po prostu niefachowo mówi się na wyłączenie się, bądź przepalenie bezpieczników.

Otóż jest to sytuacja, gdy popłynie w obwodzie za duży prąd (czy to w wyniku zwarcia czy przeciążenia) i bezpiecznik nadprądowy się wyłączy. Nowoczesne bezpieczniki elektryczne posiadają dźwigienkę, którą wystarczy podnieść do góry, by prąd znów mógł popłynąć. Nie ma konieczności każdorazowej ich wymiany.

Bezpieczniki elektryczne starszego typu

Jednak istnieją również bezpieczniki elektryczne starszego typu, które są wkręcane w specjalne gniazda, których gwint przypomina ten stosowany w żarówkach. Do oprawy bezpiecznika wkłada się specjalną wkładkę, która przez wielu ludzi jest potocznie nazywana korkiem.

Zasada działania tego bezpiecznika polega na przepalaniu się cienkiej żyłki, która umieszczona jest wewnątrz i otoczona białym proszkiem. Jest on tam po to, by schłodzić i wygasić łuk elektryczny, który zapala się w trakcie przepalenia drucika. Bezpiecznik taki jest jednorazowy i trzeba go wymienić każdorazowo gdy się przepali.

Nie powinno się nigdy „korków” watować, czyli zastępować wspomniany drucik jakimś innym przewodem. Taki bezpiecznik nie będzie już działał jak należy, może zawieźć w sytuacji gdy zrobi się przeciążenie, a cała sytuacja skończy się pożarem lub/i porażeniem prądem elektrycznym, a tego przecież nie chcemy.

Tags: ,

Comments are closed.